4 zdrowe dodatki do herbaty

Dodanie zaledwie kilku popularnych składników do herbaty może sprawić, że napój będzie smakował lepiej, a także korzystnie wpłynie na stan zdrowia. Oczywiście dodatków jest masa, ale dzisiaj skupię się na czterech - cytrynie, miodzie, kurkumie i imbirze. Te cztery składniki zazwyczaj dodaje się do wcześniej zaparzonej herbaty. Jednym słowem, najpierw parzenie herbaty w dzbanku, następnie rozlewanie do kubków z aromatycznym i przede wszystkim zdrowym dodatkiem. 


Cytryna do herbaty

Chyba każdy z Was pił w swoim życiu herbatę z cytryną? Mówi się, że cytryna nie powinna być łączona z herbacianymi listkami, gdyż kwas cytrynowy ma zdolność wiązania glinu, co nie jest korzystne dla naszego zdrowa. Nie wiem na ile może to być groźne, ale na wszelki wpadek bezpieczniej jest dodać plasterek do wcześniej zaparzonej, pozbawionej listków herbaty. 

Cytryny, poza bardzo orzeźwiającym smakiem, mają wiele zdrowych właściwości. Głównie to działanie antybakteryjne, równoważące pH organizmu, regulujące ciśnienie krwi. Cytryna to również dobry przeciwutleniacz. 


Do jakiej herbaty? Dla mnie najlepszym wyborem  jest czarna, ale nie ma tu reguły, najlepiej w praktyce sprawdzać swoje preferencje smakowe. Często dodaje się ją do herbaty zielonej i puer'ów.

A skoro cytryna to i miód

Do herbaty z cytryną idealnym dodatkiem jest miód. Warto kupować go z lokalnych pasiek. Sama nie  przepadam za słodkimi napojami, ale miód jest tu wyjątkiem. Od czasu do czasu dodaję go w małej ilości do herbaty, zazwyczaj czarnej. To pewnie  pozostałość z lat młodości, kiedy herbata z miodem i cytryną była zawsze panaceum na przeziębienia. A czarna herbata? No cóż, w tamtych latach była tylko czarna.


Ważne w przypadku miodu - trzeba dodawać go do herbaty, kiedy temperatura napoju znacznie się obniży. W przeciwnym wypadku miód straci swoje właściwości prozdrowotne. A ma ich trochę. Działa przeciwbakteryjnie, wzmacnia system odpornościowy, pomaga przy kaszlu i bólu gardła. Jest zdrowym zamiennikiem cukru

Kłącze imbiru

Imbir to bardzo popularna przyprawa chyba najczęściej wykorzystywana w Azji. Dotarł i do nas, jest wykorzystywany do potraw, ale równie często stanowi dodatek do napojów. Samodzielnie raczej nie jest używany, ze względu na intensywny, pikantny smak. Kłącze imbiru, ze względu na swoje właściwości, stanowi świetny dodatek do herbaty. 

Najlepiej jest korzystać ze świeżych kłączy, które można w postaci plasterków dodawać do wcześniej zaparzonej herbaty. W przypadku suszonego imbiru, lepiej wybierać go w postaci płatków, a nie mielonej. W sklepach najczęściej spotkać można imbir kandyzowany (poza mielonym), ale nic nie stoi na przeszkodzie aby świeży imbir pokroić na plasterki i ususzyć w domu. Po co nam ten cukier? Najlepiej jednak mieć świeży w lodówce i korzystając z tarki do warzyw, dodawać odpowiednia ilość do herbaty. Jakiej? Tu ponownie stawiam na czarną. 


Imbir to bardzo skuteczne lekarstwo przeciwwirusowe. Ponadto działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo,  przeciwbakteryjnie, przeciwmigrenowo. Dodatkowym atutem jest niwelowanie nudności. Warto tu jednak podkreślić, że imbir nie jest zalecany w kobietom w ciąży oraz przy wrzodach żołądka i refluksie.

Kurkuma

Kurkuma to jedna z najzdrowszych przypraw na świecie. Posiada właściwości antyseptyczne i antybakteryjne. Przeciwdziała powstawaniu nowotworów. Wspomaga gojenie ran, działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Wspomaga działanie układu nerwowego, pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu. 

Najlepiej jest stosować świeże kłącze kurkumy, które bez problemu kupimy w sklepach ze zdrową żywnością i nie tylko. Kurkumę można również uprawiać w domu, o czym możecie przeczytać w intrenecie. Biorąc pod uwagę jej liczne prozdrowotne właściwości może warto się na taka uprawę pokusić? 


Zalecana dawka kurkumy to 1/2 łyżeczki suszonej lub 6 mm świeżej. W przypadku herbaty wersja suszona, zazwyczaj sproszkowana, jest gorszą opcją. W sklepach mona też dostać całe kłącza suszone.

W zasadzie najczęściej polecana jest "herbata" (napój) z kurkumy z dodatkami takimi jak pieprz cayenne, cynamon, imbir, miód i mleczko kokosowe. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby kurkuma była dodatkiem do herbaty. 

W celu wzmocnienia działania kurkuminy zalecany jest dodatek pieprzu lub odrobiny tłuszczu. Dlatego stosując kurkumę jak dodatek do herbaty warto o tym pomyśleć. Oliwy raczej nie będziemy dolewać, ale już takie mleczko kokosowe (nie to o obniżonej zawartości tłuszczu) jest bardzo dobrym pomysłem. Do tego odrobina miodu i mamy zdrową i smaczną herbatę. Taka mocno podrasowana bawarka. 

A jakie są Wasze ulubione dodatki do herbaty? 

Komentarze

  1. Z ciekawością przeczytałam Twój tekst. U mnie prym wiedzie kawa, ale dobrą mocna, czarną herbatke też wypije z wielka przyjemnościa . Lubie do herbaty dodawać miód , szczególnie w okresie jesienno- zimowym. Zamiast cytrynu wrzucam jednak listki geranium. Pozdrawiam cieplutko:))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Herbata z geranium? To może być ciekawe połączenie. :) Trzeba będzie spróbować jak zdobędę geranium. Pozdrawiam :)

      Usuń
  2. U nas też w zimie pije się czarną herbatę z miodem i cytryną. W okresie grypowym gotujemy gar wody z plastrami świeżego imbiru, potem zaparzamy w tym zieloną herbatę, a na koniec wciskamy sok z cytryny i dodajemy miód. Bardzo rozgrzewające i zdrowe! Geranium też czasem dodawałam do herbaty (jak miałam taką roślinkę w domu) - daje ciekawy zapach, ale smaku jakoś szczególnie nie zmienia.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak smakuje Aromatyczne Mango?

Dietetyczne mini serniczki w kokilkach