Dziewanna - zastosowanie, właściwości

Dziewanna - słowiańska bogini lasów, nazywana czasem boginią życia, czy może bogini wśród ziół? Być może jedno i drugie, zależy od tego z czym macie problem natury zdrowotnej. Oczywiście najlepiej byłoby tryskać zdrowiem i popijając dobrą herbatę, całkiem spokojnie zanurzyć się w dobrej lekturze. Tylko nie zawsze jest to takie proste. Dlatego teraz, w sezonie gryp, przeziębień i wiadomo czego jeszcze, polecam Wam kwiaty dziewanny. Są takie przypadłości gdzie te niewielkie żółte kwiaty mogą przynieść ulgę.  

Dziewanna wielkokwiatowa - zastosowanie oraz działanie lecznicze

Dziewanna drobnokwiatowa to roślina występująca dziko, ale także często spotykana w przydomowych ogrodach. Na naszej działce już się pojawiła i żałuję, że nie wpadliśmy na to wcześniej. Jest niezwykle piękna, warto ją sadzić nie tylko ze względu na lecznicze właściwości. 

Roślina ta nie ma wygórowanych wymagań glebowych, rośnie chętnie na różnego rodzaju nieużytkach, a nawet piaskach (stąd staropolskie porzekadło: „gdzie rośnie dziewanna, tam bez posagu panna”).

Z właściwości leczniczych na uwagę zasługuje przede wszystkim jej dobroczynne działanie na układ oddechowy. Napar z kwiatów dziewanny zwiększa wydzielanie ochronnego śluzu w drogach oddechowych, działa wykrztuśnie, rozrzedza wydzielinę w oskrzelach i tym sposobem ułatwia jej odksztuszanie. Natomiast gdy męczy nas suchy kaszel, napar działa łagodząco, zmniejszając odruch odksztuszania. Jednym słowem jest to uniwersalny lek przy infekcjach układu oddechowego. 

Poza tym kwiaty dziewanny to skuteczne remedium na choroby układu pokarmowego, szczególnie dotyczy to wątroby i pęcherzyka żółciowego. 

"Badania naukowe dotyczące kwiatu dziewanny lub związków z niej wyizolowanych potwierdziły następujące kierunki działania farmakologicznego:

  • przeciwbakteryjne
  • przeciwwirusowe
  • przeciwzapalne
  • wykrztuśne
  • przeciwbólowe
  • hepatoochronne
  • wzmacniające układ sercowo-naczyniowy

Ze względu na potwierdzone działanie farmakologiczne kwiat dziewanny może być wykorzystywany w leczeniu:

  • nieżytów górnych dróg oddechowych, m.in. objawiających się suchym kaszlem, chrypką, zapalenia błony śluzowej jamy ustnej, przełyku, gardła, krtani, tchawicy
  • stanów zapalnych oskrzeli i płuc
  • grypy i przeziębień
  • dysfunkcji przewodu pokarmowego, m.in. żołądka, trzustki, wątroby i jelit
  • schorzeń dróg moczowych" [1]

Jak stosować dziewannę?

Najczęściej stosuje się napar z kwiatów, wystarczy zalać gorącą wodą (nie wrzątkiem) 1 - 2 łyżeczki surowca i odstawić pod przykryciem na kilkanaście minut. Zaleca się picie po pół szklanki ciepłego naparu 2–3 razy dziennie po posiłkach. Napar można stosować zewnętrznie i wewnętrznie. 

Tak jak w przypadku ziół, przygotowując napar można stosować różne dodatki. Jeśli chodzi o substancje słodzące nie widzę tu potrzeby bo napar jest bardzo smaczny, określiłabym go jako ziołowo-miodowy. Natomiast dodatek suszonych owoców może być bardzo dobrym pomysłem. Suszone maliny, skórka z jabłka, suszone mango, trawa cytrynowa. mięta... warto próbować i cieszyć się smakiem. 

Informacja
Wszystkie informacje dotyczące ziół, znajdujące się na blogu Smaki Herbaty, mają wartość informacyjną. Decydując się na wprowadzenie w życie którejkolwiek porady, robisz to na swoją odpowiedzialność. Nie jesteśmy lekarzami, zielarzami, naturoterapeutami... dlatego wykorzystując informacje znalezione na blogu, konsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak smakuje Aromatyczne Mango?

Dietetyczne mini serniczki w kokilkach