Porady dotyczące parzenia herbaty - czas i temperatura

Prawdopodobnie nie raz słyszeliście lub czytaliście różne wskazówki dotyczące parzenia herbaty. Nawet na opakowaniach znajdujecie instrukcje. Jednak te wszelkie zalecenia często różnią się nawet kiedy dotyczą jednego gatunku herbaty. Jak nie robić podstawowych błędów, jak dobierać temperaturę wody i czas parzenia? 

Dzisiaj wskazówki będą bardzo ogólne, w sam raz dla poczatkujących. Chodzi o to, aby nie popełniać tak drastycznych błędów, jak  parzenie delikatnej zielonej herbaty wrzącą wodą. Na końcu wpisu znajdziecie również herbacianą ściągę, w postaci grafiki. Możecie ją sobie zapisać, a nawet pobrać, wydrukować i powiesić na ścianie. 


Temperatura wody

Najważniejszą kwestią przy określaniu odpowiedniej temperatury wody jest rodzaj użytej herbaty. Zgodnie z bardzo ogólnymi zasadami, herbaty takie jak zielona czy biała, najlepiej parzyć wodą o niższej temperaturze. Natomiast ciemniejsze herbaty, jak na przykład czarna, mogą być parzone gorącą wodą, bez uszczerbku na jakości smaku. Większość ciemnych herbat, aby dobrze uwolnić z listków smak, wymaga wyższej temperatury, . 

Należy jednak pamiętać, że nie jest to żelazna zasada. Wiele herbat wysokiej jakości może być parzona w różnych temperaturach i to z dobrym wynikiem. Sporo też zależy od sposobu parzenia, użytych naczyń. Już samo nalanie wody do czajniczka znacznie obniża temperaturę, a parzenie w stylu gong fu to już zupełnie inna bajka. Dlatego nie opisuję tu szczegółów, pragnę jedynie nakreślić ogólne zasady.

Czas parzenia herbaty

Chyba najczęściej popełnianym błędem dotyczącym czasu parzenia jest pozostawienie listków w gorącej wodzie na dłuższy czas. Herbata nabiera wówczas cierpkiego czy wręcz gorzkiego smaku, co większości z nas raczej nie bardzo odpowiada. Znacznie lepiej i bezpieczniej jest zaczynać z krótszymi czasami parzenia, pozwalając na uwolnienie się lotnych związków decydujących o dobrym smaku i aromacie. Dobrym pomysłem jest też wielokrotne parzenie herbaty, gdzie czas jest bardzo krótki.

Ponieważ wysokie temperatury powodują, że liście szybciej uwalniają smak, parząc ciemne herbaty lepiej stosować krótsze czasy. I przeciwnie, parząc herbatę na zimno czas musimy znacznie wydłużyć, nawet do kilku godzin. 

Eksperymentowanie z parametrami temperatury i czasem parzenia herbaty jest najlepszym sposobem na uzyskanie smaku jaki będzie Wam odpowiadać. Oczywiście na początku warto sugerować się ogólnymi zaleceniami i dlatego przygotowałam dla Was herbacianą ściągę. Grafikę w dużej rozdzielczości (A4) możecie pobrać tutaj


Być może dzięki tym wskazówkom oraz własnym eksperymentom uda się Wam odkryć wyjątkowy smak.


Komentarze

  1. Nie lubię długo parzonej herbaty, właśnie przez tę cierpką goryczkę. Właściwie wszystkie herbaty (oprócz ziołowych) parzę maksymalnie 2 minuty, tak żeby tylko "złapały" smak. A mój mąż - wręcz przeciwnie, parzy baardzo długo, aż się dziwię, jak można pić taką "siekierę" :). Co do rodzajów, to uwielbiam białą i zieloną jaśminową, a mąż - każdą zieloną i czarną z bergamotą.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mamy różne smaki, dlatego bardzo trudno jest ustalić jakieś normy. :) Najważniejsze, że uda się ten gust ustalić, najczęściej drogą prób.

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak smakuje Aromatyczne Mango?

Dietetyczne mini serniczki w kokilkach