Gojnik - właściwości zdrowotne

W naszym domu coraz częściej pojawiają się zioła. Raz, że lat przybywa i pojawiają się mniejsze lub większe problemy zdrowotne. Dwa, że mamy takie czasy, kiedy opieka medyczna nie nadąża nad tym co wszystkich nas dotknęło. A choroby nie wiedzą, że teraz nie jest na nie czas, bo korona zawładnęła światem.

I tak, chcemy czy nie, często zostajemy zdani na siebie, na doktora Googla, a co za tym idzie na wszelkie terapie naturalne, w tym oczywiście zioła. Bo to właśnie roślinom leczniczym jest najbliżej do leków, które kupujemy w aptekach. Zioła na prawdę mają wielką moc, warto po nie sięgać, zwłaszcza, że zazwyczaj całkiem dobrze smakują. 

Gojnik - właściwości i zastosowanie

Gojnik (Sideritis scardica), inaczej szałwia libańska lub herbatka górska, to roślina pochodząca z obszarów znajdujących się na Bliskim Wschodzie oraz na Bałkanach. Występuje na wysokich terenach górskich. Wykorzystywany jest w lecznictwie, ze względu na szeroki wachlarz zalet prozdrowotnych. Napar z gojnika można spożywać każdego dnia. Jest zalecany szczególnie dla osób z obniżoną odpornością. Regularne spożywanie naparu usuwa uczucie zmęczenia i poprawia koncentrację. Ma działanie odtruwające – przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu. 

Gojnik to bogactwo witamin i minerałów, m.in. żelaza, cynku, magnezu, potasu i sodu, a także kwasów fenolowych, glikozydów, diterpenów i olejków eterycznych

Napar z gojnika łagodzi dolegliwości ze strony układu pokarmowego oraz układu moczowego, wspomaga leczenie wszelkich chorób i infekcji dróg oddechowych, reguluje ciśnienie krwi. Warto popijać go w okresie grypy i sezonowych przeziębień, skraca bowiem czas trwania infekcji.

Stosowany zewnętrznie przyspiesza gojenie ran i regenerację naskórka. W postaci okładów pomaga w leczeniu trądziku i skórnych odczynów alergicznych. 

Napar z gojnika - jak przygotować?

Kupując susz gojnika warto zwrócić uwagę na jego wygląd i wybierać całe rośliny, a nie poruszone. Gojnik zbyt mocno rozdrobniony traci większość swoich zdrowotnych właściwości. Starajcie się kupować głownie kwiaty, z jak najmniejszą ilością łodyg. 

Kilka kwiatków, czy ujmując to inaczej, jeden "kłos", zalewamy wodą o temperaturze 95 stopni i parzymy 5 - 10 minut. Po odcedzeniu pijemy napar sam lub z ulubionym dodatkiem, na przykład miodem. Napar z gojnika ma bardzo przyjemny smak, delikatny ziołowy, więc nie wymaga żadnych "polepszaczy".

Mimo wszystko przygotowując ziołowy napar warto nieco eksperymentować, dodając inne zioła. Nie podam konkretnych przepisów na mieszanki, bo nie wiem co akurat będzie Wam smakować. Możecie próbować z rumiankiem, miętą, werbeną cytrynową. A może z dodatkiem suszonych owoców? 

Informacja
Wszystkie informacje dotyczące ziół, znajdujące się na blogu Smaki Herbaty, mają wartość informacyjną. Decydując się na wprowadzenie w życie którejkolwiek porady, robisz to na swoją odpowiedzialność. Nie jesteśmy lekarzami, zielarzami, naturoterapeutami... dlatego wykorzystując informacje znalezione na blogu, konsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. 

Komentarze

  1. Ciekawe informacje, ja nawet nie wiedziałam, że jest taka roślina.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak smakuje Aromatyczne Mango?

Dietetyczne mini serniczki w kokilkach