Jak zrobić herbatę imbirową

Czy może być coś przyjemniejszego w chłodne, jesienne wieczory, jak dobra książka, kocyk i kubek gorącej herbaty. Pewnie tak, ale chyba większość z nas, przynajmniej od czasu do czasu, lubi w ten sposób spędzić wieczór. A skoro tak, mam dla Was propozycję, czyli kubek bardzo aromatycznej i bardzo zdrowej herbaty imbirowej.

Korzyści z "herbaty" imbirowej

Korzeń imbiru ma wiele cennych właściwości leczniczych. Jest nie tylko fantastyczny w łagodzeniu bólu gardła i przynosi ogólną ulgę w przeziębieniu / grypie, ale ma też wiele innych zalet, w tym:

  • działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjne
  • zawiera przeciwutleniacze
  • uśmierzanie nudności i wspomaga trawienie
  • poprawia krążenie krwi
  • zmniejsza bóle mięśni i stawów [3]
  • obniża poziom cukru we krwi i poziom cholesterolu [2]
  • zmniejsza ryzyko chorób serca
  • poprawia funkcje poznawcze u osób w średnim wieku, może pomóc w zapobieganiu chorobom neurologicznym, takim jak choroba Alzheimera i Parkinsona [1]

Przeciwwskazania:

Spożywanie imbiru może powodować zgagę lub niestrawność, jeśli nie jesteś przyzwyczajony do ostrych potraw. 

Imbir zawiera te same naturalnie występujące salicylany, które są stosowane w aspirynie i są odpowiedzialne za rozrzedzenie krwi. Przyjmowanie imbiru i leków rozrzedzających krew może zwiększyć ryzyko siniaków lub krwawień. Najlepiej zasięgnij porady lekarza, zanim zaczniesz dodawać świeżą herbatę imbirową do codziennej diety.

Jak parzyć domową "herbatę" imbirową

Składniki:

  • 2 - 3 cm korzenia imbiru
  • 1/2 cytryny, limonki lub pomarańczy
  • miód lub inne zdrowe "słodziwo" do smaku
  • 2 szklanki wody

Przygotuj świeży imbir, obierz go (nie jest to konieczne) i pokrój w bardzo cienkie plasterki. Wodę i imbir umieść w garnku, gotuj przez minimum 10 minut. Przecedź napój, dodaj sok z cytryny lub limonki i posłodź do smaku. Jeśli lubisz napoje bardziej pikantne gotuj dłużej imbir lub użyj większego kawałka korzenia. 

Opcje smakowe

  • Jeśli chcesz aby herbata imbirowa faktycznie miała coś wspólnego z prawdziwą herbatą możesz otrzymanym wywarem zalać susz herbaciany (ewentualnie 2 torebki ekspresowej) na 2 - 3 minuty, a dopiero później dodać sok z limonki i coś słodkiego. Pamiętaj, że temperatura wywaru musi być odpowiednia do użytej herbaty.
  • Dodatek przypraw to też ciekawy pomysł. Próbuj, eksperymentuj, aby znaleźć swój smak. Możesz wykorzystać takie przyprawy jak kardamon, kurkuma, cynamon, czarny pieprz, mięta. Dodawaj je podczas gotowania wywaru. 

Domowa herbata imbirowa jest idealnym dodatkiem do zdrowego stylu życia. Pikantny smak i orzeźwiające aromaty sprawiają, że picie tej herbaty to sama przyjemność. W jesienny lub zimowy wieczór zaparz filiżankę aromatycznej herbaty imbirowej, ciesz się chwilą i dobrym zdrowiem.

Informacja

Wszystkie informacje znajdujące się na blogu Smaki Herbaty, mają wartość informacyjną. Decydując się na wprowadzenie w życie którejkolwiek porady, robisz to na swoją odpowiedzialność. Nie jesteśmy lekarzami, zielarzami, naturoterapeutami... dlatego wykorzystując informacje znalezione na blogu, konsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. 

Komentarze

  1. Często pijemy taką herbatkę, z tym że przeważnie zaparzamy wywarem imbirowym herbatę zieloną. Rzeczywiście, na jesienno-zimowe przeziębienia świetne i pyszne lekarstwo! Pijemy zapobiegawczo, "na rozgrzewkę" :).

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak smakuje Aromatyczne Mango?

Dietetyczne mini serniczki w kokilkach