Werbena cytrynowa
Werbena cytrynowa, inaczej lippia trójlistna (Lippia citriodora), pochodzi z Ameryki Południowej, skąd w XVII wieku, przywieziona przez hiszpańskich podróżników, trafiła do Europy. Obecnie jest uprawiana w ogrodach, nawet na balkonach, głównie ze względu na bardzo przyjemny aromat.
Właściwości lecznicze werbeny cytrynowej
Jej lecznicze właściwości były wykorzystywane wieki temu, dzisiaj nadal cieszy się popularnością, choć nie tak dużą, jak na przykład rumianek czy lawenda. Stosowana jest nie tylko w celach leczniczych. Ze względu na ładny aromat, przypominający cytrynę, bywa wykorzystywana w kuchni jako przyprawa. Świeże listki werbeny cytrynowej dodaje się do sałatek, poza tym poprawia ona smak dań rybnych, z drobiu. Jest też świetnym dodatkiem do ziołowych napojów i oczywiście herbaty.
Z właściwości leczniczych, najczęściej wymienia się jej tonizująco – relaksacyjne działanie. Jest więc bardzo dobrym dodatkiem do wieczornej filiżanki herbaty. Poza tym działa przeciwskurczowo, stosowana bywa w zaburzeniach przewodu pokarmowego, przy niestrawności, wzdęciach. Pomocna jest przy infekcjach, przeziębieniach z podwyższoną temperaturą, podrażnionym gardle.
Werbena cytrynowa jest powszechnie stosowana w brazylijskiej medycynie. Stwierdzono, że hamuje wzrost Candida albicans , rodzaju drożdży, które mogą czasami powodować infekcje u ludzi. [1] Ta informacja może być cenna dla osób poddawanych intensywnej antybiotykoterapii, na przykład przy leczeniu boreliozy. Stwierdzono również, że werbena hamuje wzrost kilku potencjalnie szkodliwych gatunków bakterii.
Werbena parzona samodzielnie i w mieszankach
Herbatka przygotowana z samej werbeny (świeżej lub suszonej) ma bardzo orzeźwiający smak, powiedziałabym smakuje… latem. Aby zrobić werbenowy napar wystarcz zalać 2 łyżeczki suszonych liści szklaną gorącej wody. Tak otrzymana herbatka jest smaczna i świetnie wpływa na poprawę nastroju.
Zastanawiałam się z jaką herbatą będzie się najlepiej komponować i tu trudno stwierdzić coś jednoznacznego. Mamy różne gusty i upodobania, ja jednak preferuję ją jako dodatek do herbaty zielonej, w proporcji 1:1. W drugiej kolejności postawiłabym czarną herbatę, szczególnie dla osób lubiących z cytrynką. Przy czym od razu dodam, werbena cytrynowa nie smakuje jak cytryna, ma znacznie delikatniejszy aromat, bardziej subtelny, oczywiście nie jest też kwaśna. Z całą pewnością bliżej jej do trawy cytrynowej i melisy, niż do cytryny, a i tak smak jest inny.
Werbena jest również świetnym dodatkiem do mieszanek ziołowych.
Warto spróbować, pamiętając jednak o tym, że nie każdy może ją pić. Z tego co wiem, absolutnie nie mogą tego robić kobiety w ciąży.
Kupując suszone liście werbeny warto zwracać uwagę na jakość suszu i zdecydowanie wybierać ten z całymi listkami.
Mieszanki z werbeną cytrynową
Jeśli lubisz eksperymentować z mieszankami polecam wypróbowanie takiego połączenia: zielona herbata, suszone liście konopi, suszone liście werbeny. Składniki można mieszać w dowolnych proporcjach. Wszystko zależy od preferencji smakowych. Temperatura parzenia mieszanki to około 80 stopni.
Werbena z miętą - bardzo przyjemne połączenie. Oba składniki (suszone) wymieszaj w proporcji 1:1 lub innej, według własnego uznania.
W przypadku świeżych listków użyj około 10 listków werbeny i 10 mięty. Całość zalej w czajniczku 2 szklankami gorącej (nie wrzącej) wody. Parzyć 3 - 5 minut. Można dosłodzić miodem.
Informacja
Wszystkie informacje dotyczące ziół, znajdujące się na blogu Smaki Herbaty, mają wartość informacyjną. Decydując się na wprowadzenie w życie którejkolwiek porady, robisz to na swoją odpowiedzialność. Nie jesteśmy lekarzami, zielarzami, naturoterapeutami... dlatego wykorzystując informacje znalezione na blogu, konsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.